Güncel Rusça Dersler - Rusyam.com

4 Temmuz 2012 Çarşamba

Uzun bir aradan sonra herkese kocaman bir merhaba!

Bloga yazmayı ne kadar özlemişim anlatamam. Mutluluklar paylaşıldıkça artar demişler o yüzden sizinle iki müjdemizi paylaşmak istiyoruz. Bu yıl Şükrü üniversiteden mezun oldu. Bense liseden mezun oldum. Sizlerin Rusça öğrenme çabaları ve blogu takip etmeniz ise bizleri ayrıca mutlu ediyor. Sizin de haberlerinizi bekliyoruz.

Bugün 4 Temmuz. ABD'nin Büyük Britanya'dan bağımsızlığını kazandığı gün olarak kutlanıyor ve pek çok kişinin toplandığı New Jersey'de Zurab Tsereteli'nin (Зураб Церетели) yaptığı Hüzün Gözyaşları (Слеза скорби) anıtı bulunuyor. Anıt 11 Eylül saldırısında ve 1993 Dünya Ticaret Merkezi bomba saldırısında ölenleri anmak için Rus hükümeti tarafından ABD'ye 2006 yılında takdim edilmiş. Zamanın ABD Başkanı Bill Clinton ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin de bu takdim töreninde mevcuttu.

Zurab Tsereteli de kim diye sorarsanız, kendisi 1934 Tiblis doğumlu, hem Rusya'da hem de İspanya ve ABD'de eserleri olan bir heykeltraş. Zurab Tsereteli'nin eşi Prenses Andronikaşvili (Андроникашвили) ise 1118 ile 1185 yılları arasında yaşamış Bizans İmparatoru I. Andronikos Komnenos'la aynı soydan geliyor. Tsereteli 2001 yılında yine 4 Temmuz günü Prenses Diana için yaptığı bronz heykeli Moskova Modern Sanatlar Müzesi'ne (Московский музей современного искусства) takdim etmişti.

Moskova'ya gidenleriniz 94 metrelik I.Petro (d. 1672 - ö. 1725) heykelini (Памятник Петру I) görecektir. Heykel dünyanın en yüksek 8. heykeli konumunda. 1997 yılında yapılan bu heykel Rus denizciliğinin 300. yılı kutlamaları çerçevesinde yapılmış. Moskovalı yetkililerin 2010 yılının Ekim ayında heykelin Sankt-Petersburg'a taşınması yönündeki teklifi reddedilmiş. Moskova Nehri'nden görülebilen Kurtarıcı İsa Katedrali (Храм Христа Спасителя) ve yine Moskova'daki Manejnaya Meydanı'nın (Манежная площадь)
onarımını üstlenmiştir. 1992'de Kristof Kolomb'un Amerika'ya seyahatinin 500. yılı kutlamaları çerçevesince yapmak istediği heykel de reddedilmiştir.

Eserlerini görenlerin farklı görüşleri bulunuyor. Kimisi eserlerini kazulet olarak görürken, kimisi eserlerinin oldukça görkemli ve nefeskesici olduğunu belirtiyor. Zurab Tsereteli ayrıca pek çok Devlet Sanatçısı ödülüne sahip olduğunu da yazmadan geçmeyelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder